aktualności - więcej...
Fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych.
Pacjenci, którzy stali się ofiarami błędów medycznych, mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Został on utworzony przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Na mocy przepisów, które weszły w życie 6 września 2023 roku utworzono Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Fundusz jest pozasądową ścieżką rekompensat dla pacjentów, którzy w trakcie pobytu w szpitalu doznali uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub ulegli zakażeniu szpitalnemu. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie przysługuje osobom bliskim. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych Biura Rzecznika Praw Pacjenta obejmuje zdarzenia medyczne, które miały miejsce nie wcześniej niż 6 września 2023 roku. Wniosek można złożyć także wówczas, gdy zdarzenie miało miejsce wcześniej, ale pacjent dowiedział się o nim już po utworzeniu Funduszu.
Skorzystanie ze wsparcia finansowego ze strony Funduszu nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego.
Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia z Funduszu jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego można było uniknąć. Fundusz Kompensacyjny jest istotnym narzędziem w zapewnieniu pomocy pacjentom. Stanowi również jeden z filarów budowania zaufania między pacjentem a podmiotem leczniczym. Jest również mechanizmem podnoszącym standardy bezpieczeństwa podmiotów leczniczych.
Wszystkie szczegóły dotyczące Funduszu znajdują się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta:
https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-zdarzen-medycznych
Medycy przeciw cukrzycy - konferencja naukowo-szkoleniowa.
Już 2 marca 2024 r. w Warszawie z myślą o nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie opieki diabetologicznej, odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa „Medycy przeciw cukrzycy” pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
Rejestracja trwa: www.medycyprzeciwcukrzycy.pl
Wydarzenie powstało z połączenia sił trzech konsultantów:
- Pani Beaty Ostrzyckiej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego,
- Pani Alicji Szewczyk, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego
- dr Marioli Rybki, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej.
Podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w ciekawych wykładach oraz spotkaniach
prowadzonych przez 18 wybitnych ekspertów w dziedzinie diabetologii i nie tylko, z którymi wspólnie pochylimy się nad współczesnymi wyzwaniami i praktycznymi rozwiązaniami w opiece
diabetologicznej. Po wydarzeniu uczestnicy otrzymają imienne certyfikaty z punktami edukacyjnymi.
Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja przez stronę: https://medycyprzeciwcukrzycy.pl/
Konferencja odbędzie się 2 marca 2024 r. w godz. 8:00 – 16:30 w Hotelu Lord w Warszawie.
Wśród wiodących tematów wykładów konferencji znajdą się:
- znaczenie współczesnego zespołu terapeutycznego w opiece nad pacjentem z cukrzycą
- nowoczesne technologie i codzienne wyzwania w leczeniu cukrzycy
- skuteczna identyfikacja czynników ryzyka
- pomiar glikemii w praktyce
- badania w kierunku neuropatii
- zastosowanie tropokolagenu w cukrzycowej chorobie stóp
- personalizacja terapii pacjentów z cukrzycą typu 2
- leczenie ran u diabetyka
- opieka koordynowana w praktyce
- polipragmazja w farmakoterapii cukrzycy
- opieka koordynowana w POZ dedykowana pacjentowi ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2
- aspekty prawne porady pielęgniarskiej w POZ
- powikłania sercowo-naczyniowe u chorych na cukrzycę
- retinopatia cukrzycowa
- nefropatia cukrzycowa
Zapraszamy do rejestracji:
www.medycyprzeciwcukrzycy.pl
.
Eskulapy Mazowsza 2023
Zakończyła się II edycja konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego „Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza 2023. Kapituła wyróżniła najlepszych i najbardziej innowacyjnych medyków oraz ich dokonania. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 18 października w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury.
W tegorocznej edycji konkursu tytuł „Wschodzącej nadziei medycyny” otrzymał Pan dr n. med. i n. o zdr. lek. mgr inż. Karol Taradaj, który jest rezydentem na Oddziale Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Ponadto w kategorii Osiągniecie medyczne roku 2023 - medycyna zabiegowa, wyróżnienie otrzymał zespół Pani prof. dr hab. n. med. Ewy Barcz za wprowadzenie zabiegów neuromodulacji krzyżowej w zespole pęcherza nadreaktywnego oraz pęcherzu neurogennym do praktyki klinicznej, a w kategorii „Osobowość medyczna roku” wyróżnienie przyznano Panu prof. dr hab. n. med. Arturowi Mamcarzowi.
Gratulujemy!
https://mssw.pl/1/dydaktyka-i-ksztalcenie/96-aktualnosci-wiecej#sigProId2e7f6d81c4
.
Konferencja prasowa
W środę 13.09.2023 r. przed budynkiem MSSW odbyła się konferencja prasowa w sprawie negatywnej opinii wydanej przez Ministerstwo Zdrowia dotyczącej celowości rozbudowy Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Pan Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wawer Pan Norbert Szczepański oraz dyrektor szpitala Pan dr Jarosław Rosłon wyrazili sprzeciw wobec negatywnej opinii Ministerstwa Zdrowia, która uderza przede wszystkim w mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Mimo iż inwestycja odpowiada wymogom i potrzebom niezbędnym do stworzenia nowoczesnych warunków leczenia i opieki nad chorymi resort nadal sprzeciwia się planom rozbudowy międzyleskiego szpitala.
https://mssw.pl/1/dydaktyka-i-ksztalcenie/96-aktualnosci-wiecej#sigProId7795e899ab
.
Strona 1 z 2