Oddziały Szpitala
ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY
Oddział Ginekologiczno Położniczy MSSW jest nowoczesną placówką obejmującą opieką medyczną pacjentki ciężarne, rodzące oraz pacjentki z chorobami ginekologicznymi.
Oddział po gruntownej modernizacji dysponuje 35 łóżkami pobytowymi, 8 miejscami nadzoru poznieczuleniowego, nowoczesną salą zabiegową oraz 3 salami porodowymi.
Pobyt w Oddziale Ginekologiczno Położniczym
Sale pobytowe są 1, 2 i 3 osobowe. Wyposażone są w wygodne, elektrycznie regulowane łóżka, szafki na rzeczy osobiste, stoliki do spożywania posiłków, a na salach położniczych w fotele do karmienia, przewijak, wanienkę dla noworodka. W każdej sali znajduje się oddzielny węzeł sanitarny. Wszystkie sale pobytowe wyposażone są w dostęp do tlenu, powietrza i próżni i przygotowane do monitorowania chorych w każdej sytuacji klinicznej.
Poród
Sale porodowe wyposażone są w prywatne węzły sanitarne, oraz wannę do imersji wodnej. Monitorowanie KTG odbywa się z użyciem telemetrii (pacjentka ma możliwość swobodnego poruszania się w czasie porodu), a zapisy kardiotokograficzne mogą być obserwowane z punktów pielęgniarskich oraz gabinetów lekarskich.
Specjalnie przygotowana sala przedporodowa, służy objęciu szczególnym nadzorem pacjentki z ciężkimi patologiami ciąży, wymagającą monitorowania parametrów życiowych oraz pacjentkom w I fazie porodu.
Sala cięć cesarskich posiada wyposażenie, które pozwala bezpiecznie przejść przez zabieg operacyjny, łącznie ze 2 stanowiskami do resuscytacji noworodków (w przypadku ciąż wielopłodowych).
Sale nadzoru poznieczuleniowego wyposażone są dodatkowo w nowoczesne kardiomonitory, zapewniające bezpieczeństwo chorym.
W zakresie perinatologii obejmujemy opieką panie:
- w ciąży fizjologicznej jak również pacjentki z patologiami ciąży takimi jak:
- cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie przedciążowe oraz pojawiające się w ciąży,
- zaburzenia wzrastania wewnątrzmacicznego płodu
- ciąże mnogie,
- patologie łożyska
- pacjentki z chorobami układu sercowo naczyniowego,
- pacjentki ze schorzeniami neurologicznymi,
- pacjentki w ciążach obarczonych wadami wrodzonymi płodu (wady serca, układu moczowego, wady ośrodkowego układu nerwowego) i inne.
Do porodu przyjmujemy pacjentki od 31-32 tygodnia ciąży. W przypadku porodu przed ukończeniem 31 tygodnia ciąży rodzące przekazujemy do ośrodków o III stopniu referencyjności.
Rodzące mają do dyspozycji pojedyncze sale porodowe z prywatna łazienką z prysznicem, wygodne łózka porodowe pozwalające rodzić w każdej pozycji, piłki, worki sako, szarfy. Każda sala porodowa wyposażona jest w stolik z krzesłami również dla osoby towarzyszącej. Wyprawka do porodu powinna zawierać podstawowe środki higieniczne i ubrania dla mamy i dziecka (załącznik: wyprawka do porodu). Po przyjęciu na życzenie pacjentki omawiany jest z położną prowadzącą plan porodu (załącznik: plan porodu). Oferujemy dostęp do znieczuleń porodu na życzenie (imersja wodna, farmakoterapia, gaz rozweselający, znieczulenie przewodowe) dla każdej rodzącej (załącznik: znieczulenie porodu).
Badania KTG
W okresie przedporodowym w ramach opieki ambulatoryjnej prowadzimy monitorowanie KTG. W celu umówienia terminu prosimy o telefon (22 4735336). W dniu badania należy zarejestrować się w Poradni Specjalistycznej, a następnie udać się do oddziału (IV piętro – Punkt Konsultacyjny położniczy). Zapisy KTG umawiamy w terminie porodu w ciąży fizjologicznej. W przypadkach ciąż powikłanych w zależności od rodzaju patologii ciąży.
Zabiegi i operacje ginekologiczne
Sala zabiegowa oddziału została w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonywanie histeroskopii diagnostycznych i zabiegowych (łącznie z resektoskopami i shaverami wewnątrzjamowymi), kolposkopii oraz innych zabiegów ginekologicznych. Operacje ginekologiczne wykonywane są na Bloku Ogólnym, wyposażonym w nowoczesny sprzęt operacyjny.
W zakresie opieki ginekologicznej prowadzimy diagnostykę oraz leczenie z zakresu:
1. Ginekologii zachowawczej i zabiegowej
· Diagnostyka i leczenie stanów zapalnych miednicy mniejszej
· Diagnostyka i leczenia patologii w zakresie szyjki macicy (diagnostyka cytologiczna, kolposkopowa, pobieranie materiału do badań histo-patologicznych w biopsjach celowanych)
· Diagnostyka i leczenie patologii sromu (vulwoskopia, biopsje celowane)
· Diagnostyka i leczenie w zakresie patologii jamy macicy (histeroskopie diagnostyczne i zabiegowe, usunięcie /destrukcja zmian wewnątrzjamowych))
· Diagnostyka i leczenie zachowawcze w zakresie uroginekologii (badania ultrasonograficzne, diagnostyka USG, urodynamiczna, hormonoterapia, pessaroterapia)
· Diagnostyka chorób nowotworowych w zakresie macicy i przydatków (histeroskopie diagnostyczne i zabiegowe, punkcje jamy otrzewnowej, badania obrazowe). W przypadkach opieki paliatywnej – embolizacja naczyń miednicy mniejszej
2. Ginekologii operacyjnej
Zabiegi z zakresu uroginekologii
I - Leczenie operacyjne zaburzeń statyki narządów miednicy
1. zabiegi z wykorzystaniem technik natywnych,
2. laparoskopowe kolpo-, cerwiko- i histeropeksje,
3. operacje podwieszające z zastosowaniem implantów syntetycznych,
4. operacje naprawcze w przypadku powikłań lub/i nawrotów po uprzednio wykonanych zabiegach)
II - Leczenie operacyjne nietrzymania moczu
1. Zabiegi z wykorzystaniem slingów podcewkowych (slingi załonowe, przezzasłonowe)
2. Operacje załonowe
3. Zabiegi podania toksyny Botulinowej
4. Neuromodulacja krzyżowa
5. Zabiegi naprawcze z powodu powikłań/nieskuteczności wcześniej przeprowadzonych zabiegów)
Zabiegi z zakresu operacji w schorzeniach łagodnych układu moczowo płciowego
I - Leczenie operacyjne mięśniaków macicy
1. Laparoskopowe/techniki otwarte wyłuszczania mięśniaków
2. Nadpochwowa laparoskopowa amputacja trzonu macicy
3. Całkowite wycięcie macicy drogą laparoskopową/ laparotomia metody przezpochwowe
II - Leczenie operacyjne endometriozy/adenomiozy
1. Zabiegi na przydatkach
2. Zabiegi w endometriozie głęboko naciekającej
3. Leczenie operacyjne guzów przydatków
Zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej
I - Operacje w raku trzonu macicy
II - Operacje w raku jajnika
III - Operacje w raku szyjki macicy i sromu
Zapisy do operacji prowadzone są w Poradni Specjalistycznej (22 4735100) po uprzedniej kwalifikacji przez lekarza poradni. Do Poradni Specjalistycznej nie jest wymagane posiadanie skierowania.
Oddział Ginekologiczno Położniczy ściśle współpracuje z Poradnią Specjalistyczną, zapewniając prowadzenie pozabiegowe dla pacjentek oddziału oraz szerokie poradnictwo w zakresie ginekologii i położnictwa.
Załączniki (format PDF):
Regulamin przyjęć w związku z Covid-19
Zasady organizacyjne w Oddziale
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik |
prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz |
Zastępca kierownika |
dr n. med. Edyta Horosz |
Położna oddziałowa |
mgr poł. Joanna Ciszewska |
LOKALIZACJA
Budynek C, piętro 4
Plan Szpitala
KONTAKT:
Sekretariat: 22 4735426
Pokój lekarski ginekologia: 22 4735458
Pokój lekarski położnictwo: 22 4735459
Dyżurka położnych położnictwo: 22 4735449
Dyżurka położnych ginekologia: 22 4735457
Sala porodowa: 22 4735336
https://mssw.pl/1/o-nas/68-oddzialy-szpitala#sigProId00b0fc7af7
SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY
Szpitalny Oddział Ratunkowy całodobowo udziela świadczeń opieki zdrowotnej osobom, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
Szpitalny Oddział Ratunkowy Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego:
- Przetransportowanych przez:
- zespoły ratownictwa medycznego;
- jednostki współpracujące z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne;
- zespoły wyjazdowe, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie obowiązującej ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych;
- lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz podmioty, o których mowa w obowiązującej ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
- podmioty realizujące transport sanitarny na podstawie zlecenia lekarza albo felczera, w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- podmioty (grupy, sekcje, zespoły) jednostek budżetowych oraz jednostek wojskowych realizujących czynności ratunkowe, ewakuację medyczną oraz transport sanitarny, o których mowa w obowiązującej ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
- Zgłaszających się samodzielnie.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie odbywają się przyjęcia osób skierowanych na leczenie szpitalne w trybie planowym.
Przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW) funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ).
Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego
Stenem nagłego zagrożenia zdrowotnego jest stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) niezwłocznie udziela niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Hospitalizacja w SOR nie powinna przekraczać 24 godzin. W tym czasie lekarz dyżurny SOR, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, podejmuje decyzję co do dalszego postępowania tj.:
- Przyjęcia pacjenta do oddziału docelowego MSSW;
- Wypis pacjenta;
- Lub przeniesienie pacjenta do innego podmiotu leczniczego celem kontynuacji leczenia.
W razie konieczności zapewnia się niezwłoczny transport sanitarny osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie.
Zasady rejestracji w SOR osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego:
- Osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego zgłaszające się do SOR samodzielnie, pobierają w automacie biletowym bilet z oznaczeniem indywidualnego numeru oraz czasu przybycia do SOR.
- Za osoby przywiezione do SOR przez zespoły, jednostki lub inne podmioty wymienione na wstępie bilet pobiera członek tego zespołu, jednostki lub podmiotu.
- Następnie osoby, które pobrały lub, za które pobrano bilet są rejestrowane na stanowisku rejestracji medycznej i niezwłocznie są poddawane segregacji medycznej, w przebiegu której oceniany jest stan zdrowia pacjenta pod względem ustalenia priorytetu udzielania świadczeń zdrowotnych i przypisania do jednej z kategorii pilności.
Zasady prowadzenia segregacji medycznej (triażu) w SOR:
- Do prowadzenia segregacji medycznej wykorzystuje się system zarządzający trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym TOPSOR.
- Segregację medyczną w SOR przeprowadza pielęgniarka systemu, ratownik medyczny lub lekarz systemu.
- Segregacja medyczna (triaż) polega na:
- Przeprowadzeniu wywiadu medycznego i zebraniu danych medycznych w celu oceny stanu zdrowia pacjenta;
- Zakwalifikowaniu pacjenta do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń zdrowotnych;
- W wyniku przeprowadzonej segregacji medycznej (triażu), pacjentowi przydzielana jest jedna z kategorii w pięciostopniowej skali, gdzie:
- Kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
- Kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
- Kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
- Kolor zielony oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
- Kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.
- Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim mogą być kierowane z SOR do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ/NiŚOZ).
- Osoba przeprowadzająca segregację medyczną w SOR informuje pacjenta lub osobę jej towarzyszącą o przydzielonej kategorii pilności oraz o liczbie osób i maksymalnym przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.
- Informacja o czasie oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych pacjentom SOR jest podawana na wyświetlaczu zbiorczym umieszczonym w SOR.
- Pacjenci SOR pozostają na terenie SOR pod opieką pielęgniarki, ratownika medycznego lub lekarza SOR i w razie potrzeby poddawani są ponownej ocenie ich stanu klinicznego. Ocena stanu klinicznego dokonywana jest nie rzadziej niż co 90 minut, licząc od chwili pobrania biletu.
- Przeprowadzenie segregacji medycznej (triażu) z zakwalifikowaniem pacjenta do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń zdrowotnych dokumentowane jest w Karcie segregacji medycznej (KSM) w TOPSOR.
Zasady postępowania z pacjentem kierowanym z SOR do podstawowej opieki zdrowotnej:
- Dotyczy postępowania z osobą zakwalifikowaną w wyniku segregacji medycznej w SOR (triażu) do jednej z kategorii niskiej pilności - tj. ESI 4 bądź 5, oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim.
- Pacjent zakwalifikowany do kategorii ESI 4 lub 5 bezpośrednio po triażu może zostać skierowany z SOR do POZ/NiŚOZ.
- W przypadku skierowania pacjenta do POZ/NiŚOZ osoba przeprowadzająca segregację medyczną w SOR (triaż) wydaje pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, wydrukowaną z TOPSOR Kartę Segregacji Medycznej (KSM), z którą pacjent udaje się do POZ/ NiŚOZ.
Zasady postępowania z pacjentem kierowanym z SOR do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW):
- Dotyczy postępowania z osobą zakwalifikowaną w wyniku segregacji medycznej w SOR do jednej z kategorii niskiej pilności - tj. ESI 4 bądź 5 oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim.
- Pacjent zakwalifikowany do kategorii ESI 4 lub 5 bezpośrednio po triażu może zostać skierowany z SOR do NiŚOZ Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW).
- W przypadku skierowania pacjenta do NiŚOZ MSSW osoba przeprowadzająca segregację medyczną wydaje pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, wydrukowaną z TOPSOR Kartę Segregacji Medycznej (KSM), z którą pacjent udaje się do NiŚOZ MSSW.
Szczegółowe zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Międzyleskiego Szpital Specjalistycznego w Warszawie określa procedura „Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym”.
Procedura "Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSSW"
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik: |
lek. specjalista med. rat. Dymitr Książek |
Pielęgniarz oddziałowy: |
mgr piel. Marcin Janiszek |
LOKALIZACJA
Budynek C, parter
KONTAKT:
REJESTRACJA: tel. 22 47 35 333; 22 47 35 332, fax: 22 812 02 17
SEKRETARIAT SOR: tel. 22 47 35 474
Kierownik SOR: tel. 22 47 35 471
Pielęgniarz oddziałowy: tel. 22 47 35 470
https://mssw.pl/1/o-nas/68-oddzialy-szpitala#sigProId4016f02971
III KLINIKA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH I KARDIOLOGII WYDZIAŁ LEKARSKI WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MED...
III KLINIKA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH I KARDIOLOGII WYDZIAŁ LEKARSKI WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO - ZESPÓŁ ODDZIAŁÓW KLINICZNYCH
Kierownik: prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz
ODDZIAŁ I WEWNĘTRZNY
ODDZIAŁ KARDIOLOGII I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
ODDZIAŁ I WEWNĘTRZNY
Oddział I Wewnętrzny zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w zakresie chorób wewnętrznych z poszerzeniem o przypadki endokrynologiczne.
Oddział ściśle współpracuje z innymi oddziałami Szpitala, w szczególności z Oddziałem Kardiologii i Chorób Wewnętrznych; Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej; II Wewnętrznym i Gastroenterologii.
Nasi lekarze prowadzą Poradnię Endokrynologiczną w ramach Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej.
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik | dr n. med. Wiesława Duda-Król |
Zastępca kierownika | dr hab. n. med. Marcin Wełnicki |
Pielęgniarka oddziałowa | mgr piel. Paulina Słuszniak |
LOKALIZACJA
Budynek D, piętro 6
Plan Szpitala
KONTAKT
SEKRETARIAT: 22 47-35-311; 22 47-35-262
ODDZIAŁ KARDIOLOGII I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
Oddział Kardiologiczny, z Pododdziałem Intensywnej Terapii Kardiologicznej i zespołem pracowni,zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób serca i naczyń.
Pełni funkcję specjalistycznego oddziału kardiologii, posiada możliwość pełnej diagnostyki nieinwazyjnej i inwazyjnej. W ramach działalności Oddziału wykonywane są:
• testy wysiłkowe ekg,
• echokardiografia przez klatkę piersiową oraz echokardiografia przezprzełykowa,
• echokardiograficzne testy obciążeniowe (test dobutaminowy),
• 24 godzinne ambulatoryjne monitorowanie ekg metodą Holtera,
• 24 godzinne ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego metodą Holtera,
• stymulacja przezprzełykowa,
• wszczepianie stymulatorów serca,
• diagnostyka inwazyjna: koronarografia, angiokardiografia,
• kontrola stymulatorów serca.
Oddział Kardiologii i Chorób Wewnętrznych realizuje pełny zakres diagnostyczny oraz leczniczyprzewidziany dla specjalistycznego oddziału kardiologicznego 2° referencyjności (z wyłączeniem pełnienia 24-godzinnego dyżuru hemodynamicznego).
Do Oddziału kierowani są pacjenci z oddziałów wewnętrznych stopnia podstawowego i oddziałów kardiologicznych w celu uzupełnienia diagnostyki: koronarografia, badania obciążeniowe: stress-echo, scyntygrafia serca - SPECT oraz dokonania ostatecznej kwalifikacji do zabiegówkardiochirurgicznych: wady serca, CABG - tzw. „by-passy.
Ponadto w Oddziale podejmowane jest leczenie chorych, którzy stanowią szczególnie trudny problem terapeutyczny, tj. zaawansowana choroba wieńcowa, wady serca, niewydolność serca, infekcyjne zapalenie serca.
W ciągu roku w Oddziale hospitalizowanych jest około 2500 chorych, wykonuje się około 600 koronarografii oraz około 150 zabiegów angioplastyki wieńcowej z wszczepieniem stentu wieńcowego.
Oddział stanowi także ośrodek referencyjny w zakresie diagnostyki echokardiograficznej (badania klasyczne - przez klatkę piersiową, echo przezprzełykowe, echokardiograficzne badania obciążeniowe - tzw. stress-echo).
We współpracy z Zakładem Diagnostyki Obrazowej wykonywana jest diagnostyka izotopowa choroby wieńcowej (scyntygrafia serca metodą SPECT, ocena tzw. żywotności mięśnia serca w obszarze przebytego zawału) oraz diagnostyka obrazowa serca i naczyń z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI).
W Oddziale realizowane są badania naukowe (projekty własne) oraz badania lekowe, prowadzone zgodnie ze światowym standardem GCP (dobra praktyka kliniczna).
W chwili obecnej w Oddziale szkoli się rezydentów w zakresie chorób wewnętrznych. Wszyscy lekarze są członkami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Członkowie zespołu prowadzą wykłady i zajęcia praktyczne w cyklicznych kursach atestacyjnych do specjalizacji w zakresie kardiologii.
Oddział Kardiologii, w 2006 roku, został przeniesiony do nowych pomieszczeń Szpitala, dzięki czemu oferuje pacjentom wysoki standard świadczeń medycznych oraz warunków pobytu w salach 1 - 2 osobowych z łazienkami.
PRACOWNIE ODDZIAŁU
- Pracownia echokardiografii - na wysokiej klasy sprzęcie wykonuje się tu USG serca z kolorowym dopplerem, USG przezprzełykowe, echo wysiłkowe, próby farmakologiczne;
- Pracownia EKG
- Pracownia badań metodą Holtera - EKG i ciśnienia tętniczego - wykonuje badania dobowej rejestracji EKG oraz pomiaru ciśnienia tętniczego;
- Pracownia testów wysiłkowych - na bieżni lub ergometrze rowerowym wykonuje się badania obciążeniowe z oceną EKG w celu diagnostyki choroby wieńcowej, a także w celu oceny skuteczności leczenia oraz rokowania u chorych z rozpoznaną chorobą wieńcową;
- Pracownia elektrofizjologii i urządzeń wszczepialnych serca - prowadzi diagnostykę zaburzeń rytmu serca (stymulacja przezprzełykowa) oraz kontrolę i programowanie stymulatorów u pacjentów po ich wszczepieniu;
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik | dr n. med. Małgorzata Buksińska-Lisik |
Zastępca | dr n. med. Przemysław Kwasiborski |
Pielęgniarka oddziałowa | mgr Wioletta Słobodzińska |
LOKALIZACJA
Budynek D, piętro 2
Plan szpitala
KONTAKT
SEKRETARIAT: 22 47-35-312
KLINIKA ORTOPEDII I REHABILITACJI WYDZIAŁ MEDYCZNY WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
KLINIKA ORTOPEDII I REHABILITACJI
WYDZIAŁ MEDYCZNY
WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
Kierownik: prof. dr hab. n. med. Artur Stolarczyk
ODDZIAŁ CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem usidleń nerwów obwodowych.
Wykonuje operacje endoskopowe:
- stawu kolanowego - w obrębie stawu kolanowego istnieje możliwość zaopatrzenia uszkodzenia łąkotek, rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, uszkodzeń chrząstki stawowej oraz korekcji dysfunkcji stawu rzepkowo-udowego,
- stawu barkowego - endoskopowe operacje barku umożliwiają odbarczenie cieśni podbarkowej oraz diagnostykę i zaopatrzenie uszkodzeń stożka rotatorów,
- stawu skokowego.
Wykonywane są również operacje artroskopowe, które umożliwiają krótką hospitalizację i ambulatoryjne doleczanie pacjentów.
Szczególnym zainteresowaniem zespołu lekarskiego jest leczenie schorzeń i deformacji stóp - nowoczesne zaopatrzenie operacyjne paluchów koślawych, paluchów sztywnych czy też palców młotkowatych lub szponiastych pozwala na bezgipsowe prowadzenie większości pacjentów.
W zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stawów Oddział wykonuje i rozwija wachlarz stosowanych zabiegów endoprotezoplastyki stawów biodrowego i kolanowego.
W Oddziale prowadzeni są również pacjenci po urazach narządu ruchu, gdzie stosowane są następujące metody leczenia:
- w leczeniu złamań trzonów kości długich stosowane są nowoczesne zespolenia gwoździami śródszpikowymi blokowanymi,
- otwarte złamania z obrażeniami tkanek miękkich zaopatrywane są stabilizatorami zewnętrznymi,
- w pozostałych przypadkach stosowane są zespolenia płytkowe lub małoinwazyjne
W oddziale jest 25 łóżek ortopedycznych i 3 łóżka w Sali Intensywnego Nadzoru Pielęgniarskiego (POP). Nowoczesne wyposażenie ułatwia profesjonalną opiekę nad pacjentami.
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej ma swój Blok Operacyjny z dwiema salami operacyjnymi z nawiewem laminarnym; jedna wyposażona w kolumny ze sprzętem artroskopowym, druga w ramię C z monitorem do zabiegów urazowych i endoprotezoplastyk. Poza tym na oddziale wprowadzono nowoczesne rozwiązania z dwoma traktami komunikacyjnymi - czystym do transportu chorych i brudnym do transportu narzędzi, bielizny i odpadów z sal operacyjnych.
Do dyspozycji oddziału jest Sala Fizykoterapii i Kinezyterapii. Wyposażona jest ona w nowoczesne urządzenia do ciągłych ćwiczeń biernych - artromoty oraz aparaty do fizykoterapii umożliwiające wykonywanie bardzo szerokiej gamy zabiegów leczniczych w tym laseroterapii, magnetoterapii, krioterapii, elektroterapii i terapii ultradźwiękami.
Kinezyterapia realizowana jest poprzez stanowisko UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) oraz inne sprzęty do rehabilitacji.
ZASADY PRZYJĘĆ
W Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej działa Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej merytorycznie współpracująca z Oddziałem.
Przy Poradni działa Punkt Konsultacyjny, w którym prowadzone są kwalifikacje do zabiegów wysokospecjalistycznych.
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik | prof. dr hab. n. med. Artur Stolarczyk |
Zastępca kierownika | dr n.med. Paweł Obidziński |
Pielęgniarka oddziałowa | lic. piel. Magdalena Fałkowska |
LOKALIZACJA
Budynek C, piętro 3
Plan szpitala
KONTAKT
SEKRETARIAT: 22 47-35-218