Oddział Ginekologiczno Położniczy MSSW jest nowoczesną placówką obejmującą opieką medyczną pacjentki ciężarne, rodzące oraz pacjentki z chorobami ginekologicznymi.
Oddział po gruntownej modernizacji dysponuje 35 łóżkami pobytowymi, 8 miejscami nadzoru poznieczuleniowego, nowoczesną salą zabiegową oraz 3 salami porodowymi.
Pobyt w Oddziale Ginekologiczno Położniczym
Sale pobytowe są 1, 2 i 3 osobowe. Wyposażone są w wygodne, elektrycznie regulowane łóżka, szafki na rzeczy osobiste, stoliki do spożywania posiłków, a na salach położniczych w fotele do karmienia, przewijak, wanienkę dla noworodka. W każdej sali znajduje się oddzielny węzeł sanitarny. Wszystkie sale pobytowe wyposażone są w dostęp do tlenu, powietrza i próżni i przygotowane do monitorowania chorych w każdej sytuacji klinicznej.
Poród
Sale porodowe wyposażone są w prywatne węzły sanitarne, oraz wannę do imersji wodnej. Monitorowanie KTG odbywa się z użyciem telemetrii (pacjentka ma możliwość swobodnego poruszania się w czasie porodu), a zapisy kardiotokograficzne mogą być obserwowane z punktów pielęgniarskich oraz gabinetów lekarskich.
Specjalnie przygotowana sala przedporodowa, służy objęciu szczególnym nadzorem pacjentki z ciężkimi patologiami ciąży, wymagającą monitorowania parametrów życiowych oraz pacjentkom w I fazie porodu.
Sala cięć cesarskich posiada wyposażenie, które pozwala bezpiecznie przejść przez zabieg operacyjny, łącznie ze 2 stanowiskami do resuscytacji noworodków (w przypadku ciąż wielopłodowych).
Sale nadzoru poznieczuleniowego wyposażone są dodatkowo w nowoczesne kardiomonitory, zapewniające bezpieczeństwo chorym.
W zakresie perinatologii obejmujemy opieką panie:
- w ciąży fizjologicznej jak również pacjentki z patologiami ciąży takimi jak:
- cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie przedciążowe oraz pojawiające się w ciąży,
- zaburzenia wzrastania wewnątrzmacicznego płodu
- ciąże mnogie,
- patologie łożyska
- pacjentki z chorobami układu sercowo naczyniowego,
- pacjentki ze schorzeniami neurologicznymi,
- pacjentki w ciążach obarczonych wadami wrodzonymi płodu (wady serca, układu moczowego, wady ośrodkowego układu nerwowego) i inne.
Do porodu przyjmujemy pacjentki od 31-32 tygodnia ciąży. W przypadku porodu przed ukończeniem 31 tygodnia ciąży rodzące przekazujemy do ośrodków o III stopniu referencyjności.
Rodzące mają do dyspozycji pojedyncze sale porodowe z prywatna łazienką z prysznicem, wygodne łózka porodowe pozwalające rodzić w każdej pozycji, piłki, worki sako, szarfy. Każda sala porodowa wyposażona jest w stolik z krzesłami również dla osoby towarzyszącej. Wyprawka do porodu powinna zawierać podstawowe środki higieniczne i ubrania dla mamy i dziecka (załącznik: wyprawka do porodu). Po przyjęciu na życzenie pacjentki omawiany jest z położną prowadzącą plan porodu (załącznik: plan porodu). Oferujemy dostęp do znieczuleń porodu na życzenie (imersja wodna, farmakoterapia, gaz rozweselający, znieczulenie przewodowe) dla każdej rodzącej (załącznik: znieczulenie porodu).
Badania KTG
W okresie przedporodowym w ramach opieki ambulatoryjnej prowadzimy monitorowanie KTG. W celu umówienia terminu prosimy o telefon (22 4735336). W dniu badania należy zarejestrować się w Poradni Specjalistycznej, a następnie udać się do oddziału (IV piętro – Punkt Konsultacyjny położniczy). Zapisy KTG umawiamy w terminie porodu w ciąży fizjologicznej. W przypadkach ciąż powikłanych w zależności od rodzaju patologii ciąży.
Zabiegi i operacje ginekologiczne
Sala zabiegowa oddziału została w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonywanie histeroskopii diagnostycznych i zabiegowych (łącznie z resektoskopami i shaverami wewnątrzjamowymi), kolposkopii oraz innych zabiegów ginekologicznych. Operacje ginekologiczne wykonywane są na Bloku Ogólnym, wyposażonym w nowoczesny sprzęt operacyjny.
W zakresie opieki ginekologicznej prowadzimy diagnostykę oraz leczenie z zakresu:
1. Ginekologii zachowawczej i zabiegowej
· Diagnostyka i leczenie stanów zapalnych miednicy mniejszej
· Diagnostyka i leczenia patologii w zakresie szyjki macicy (diagnostyka cytologiczna, kolposkopowa, pobieranie materiału do badań histo-patologicznych w biopsjach celowanych)
· Diagnostyka i leczenie patologii sromu (vulwoskopia, biopsje celowane)
· Diagnostyka i leczenie w zakresie patologii jamy macicy (histeroskopie diagnostyczne i zabiegowe, usunięcie /destrukcja zmian wewnątrzjamowych))
· Diagnostyka i leczenie zachowawcze w zakresie uroginekologii (badania ultrasonograficzne, diagnostyka USG, urodynamiczna, hormonoterapia, pessaroterapia)
· Diagnostyka chorób nowotworowych w zakresie macicy i przydatków (histeroskopie diagnostyczne i zabiegowe, punkcje jamy otrzewnowej, badania obrazowe). W przypadkach opieki paliatywnej – embolizacja naczyń miednicy mniejszej
2. Ginekologii operacyjnej
Zabiegi z zakresu uroginekologii
I - Leczenie operacyjne zaburzeń statyki narządów miednicy
1. zabiegi z wykorzystaniem technik natywnych,
2. laparoskopowe kolpo-, cerwiko- i histeropeksje,
3. operacje podwieszające z zastosowaniem implantów syntetycznych,
4. operacje naprawcze w przypadku powikłań lub/i nawrotów po uprzednio wykonanych zabiegach)
II - Leczenie operacyjne nietrzymania moczu
1. Zabiegi z wykorzystaniem slingów podcewkowych (slingi załonowe, przezzasłonowe)
2. Operacje załonowe
3. Zabiegi podania toksyny Botulinowej
4. Neuromodulacja krzyżowa
5. Zabiegi naprawcze z powodu powikłań/nieskuteczności wcześniej przeprowadzonych zabiegów)
Zabiegi z zakresu operacji w schorzeniach łagodnych układu moczowo płciowego
I - Leczenie operacyjne mięśniaków macicy
1. Laparoskopowe/techniki otwarte wyłuszczania mięśniaków
2. Nadpochwowa laparoskopowa amputacja trzonu macicy
3. Całkowite wycięcie macicy drogą laparoskopową/ laparotomia metody przezpochwowe
II - Leczenie operacyjne endometriozy/adenomiozy
1. Zabiegi na przydatkach
2. Zabiegi w endometriozie głęboko naciekającej
3. Leczenie operacyjne guzów przydatków
Zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej
I - Operacje w raku trzonu macicy
II - Operacje w raku jajnika
III - Operacje w raku szyjki macicy i sromu
Zapisy do operacji prowadzone są w Poradni Specjalistycznej (22 4735100) po uprzedniej kwalifikacji przez lekarza poradni. Do Poradni Specjalistycznej nie jest wymagane posiadanie skierowania.
Oddział Ginekologiczno Położniczy ściśle współpracuje z Poradnią Specjalistyczną, zapewniając prowadzenie pozabiegowe dla pacjentek oddziału oraz szerokie poradnictwo w zakresie ginekologii i położnictwa.
Załączniki (format PDF):
Regulamin przyjęć w związku z Covid-19
Zasady organizacyjne w Oddziale
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik |
prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz |
Zastępca kierownika |
dr n. med. Edyta Horosz |
Położna oddziałowa |
mgr poł. Joanna Ciszewska |
LOKALIZACJA
Budynek C, piętro 4
Plan Szpitala
KONTAKT:
Sekretariat: 22 4735426
Pokój lekarski ginekologia: 22 4735458
Pokój lekarski położnictwo: 22 4735459
Dyżurka położnych położnictwo: 22 4735449
Dyżurka położnych ginekologia: 22 4735457
Sala porodowa: 22 4735336
https://mssw.pl/1/oddzialy-szpitala/367-oddzial-ginekologiczno-polozniczy-2#sigProId00b0fc7af7